+48 608-58-58-71

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów wzbudza wiele wątpliwości. Niektórzy stosują domowe sposoby na wybielanie zębów (węglem czy sodą), inni natomiast decydują się na profesjonalne metody przeprowadzane w gabinecie stomatologa – wszystko po to, aby uzyskać śnieżnobiały uśmiech.

Wybielanie zębów zależy od wielu czynników, które warunkują dobór optymalnej metody wybielania. Naturalny odcień jest uzależniony od warunków genetycznych, przez co nie u każdego jest jednakowy i śnieżnobiały. Kolejnym czynnikiem wpływającym na kolor jest jego zmienianie się wraz ze starzeniem się organizmu. Na odcień zębów ma wpływ wiele czynników związanych z codziennym życiem. Mycie zębów nie tylko zapobiega próchnicy czy infekcjom jamy ustnej, ale również zmniejsza zagrożenie zżółknięcia zębów. Dokładne mycie zębów należy wykonywać szczególnie uważnie po wypiciu czerwonego wina, herbaty albo kawy. Regularne kontrole u stomatologa zapobiegają powstaniu chorób, które także wpływają na wygląd oraz odcień zębów.

Wybielanie zębów u dentysty zwykle przynosi efekty. Jednak nie da się uzyskać śnieżnej beli z koloru beżowego:

Jak wybielić zęby?

Wybielanie zębów jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych zabiegów stomatologicznych. Większość osób decyduje się na zabiegi przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. Inni z kolei wybierają metody medycyny niekonwencjonalnej i naturalnej. Głównym powodem tego, że zęby nie są białe są:

  • kamień nazębny,
  • palenie papierosów,
  • picie kawy, wina, herbaty,
  • to naturalny odcień kości,
  • kolor, który zmienia się wraz z wiekiem,
  • stosowanie niektórych leków,
  • odcień zmienia się wskutek wpływu zbyt dużej ilością fluoru na szkliwo.

 Wybielanie zębów u dentysty

Wybielanie zębów u specjalisty wiąże się najczęściej z dużymi kosztami. Stomatologia estetyczna, wbrew obawom niektórych pacjentów, jest znacznie bezpieczniejsza i skuteczniejsza niż dawniej. Dentyści najczęściej stosują takie metody:

nakładkową – stomatolog tworzy najpierw odlew uzębienia, który później pacjent samodzielnie zakłada w formie nakładki uzupełnionej aktywnym materiałem; należy ją nosić przez kilka lub kilkanaście dni; rezultaty są satysfakcjonujące;

laserową – bardzo szybki i efektowny sposób;

lampą Beyond – stomatolog powleka zęby żelem, który później jest naświetlany; zabieg trwa 2 godziny; metoda daje bardzo dobre wyniki;

walking bleach – substancja z nadtlenkiem wodoru lub nadboranem sodu aplikowana jest do komory zęba; zabieg jest powtarzany kilka razy w tygodniu w odpowiednich odstępach; przez kilkanaście godzin po zabiegu, a nawet dni, należy wystrzegać się spożywania substancji barwiących.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Okazuje się, że nie każdy może wybielać zęby. Zabieg nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży do 16. roku życia, gdyż grozi nadwrażliwością komór miazgi zębowej oraz nerwów. Wybielanie nie powinno być wykonywane również przy intensywnej nadwrażliwości oraz defektach szkliwa, podobnie w przypadku zębów mających za dużą ilość fluoru bądź zniszczonych. U niektórych pacjentów środek wybielający (karbamid) wywołuje alergię.

 

Domowe sposoby wybielania zębów

Domowe sposoby na wybielanie również są bardzo popularne stają się coraz popularniejsze. Jednym z nich jest zastosowanie kurkumy. Ta orientalna przyprawa działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Zaleca się używać ją 2 razy w tygodniu, dodając do pasty. Innym rozwiązaniem jest tworzenie specjalnej substancji służącej do mycia zębów: kurkumę można łączyć z olejem kokosowym czy olejkiem miętowym eterycznym. Odpowiednio wykonaną mieszanką należy dokładnie umyć zęby.

Innym sposobem jest płukanie jamy ustnej oraz ssanie oleju. To hinduska metoda służąca do leczenia chorób oraz oczyszczania organizmu z toksyn. Olej działa przeciwko bakteriom i wirusom oraz wybiela zęby. Powinno stosować się olej wytworzony z kokosa, słonecznika, rzepaku, sezamu lub lnu. Najlepiej płukać jamę ustną rano przed umyciem zębów, będąc jeszcze na czczo. Efekty są dostrzegalne po kilku miesiącach.

Kolejną substancją wykorzystywaną w domu jest aktywny węgiel. Zęby są wybielane dzięki jego właściwościom wchłaniającym zanieczyszczenia oraz delikatnemu usuwaniu osadu nazębnego. Odpowiedni jest węgiel w postaci kapsułek. Dwa razy w tygodniu należy myć zęby pastą z dodatkiem tego składnika bądź przygotować do tego zabiegu specjalną mieszankę. W wyniku tak przygotowanej mikstury zęby są czystsze, wypolerowane, a także jaśniejsze już po pierwszym zabiegu. Odradza się stosowanie węgla osobom mającym wrażliwe uzębienie.

Do wybielania można wykorzystać również sodę oczyszczoną, usuwającą z zębów osad. Jest to dość ryzykowana metoda, gdyż może uszkodzić szkliwo bądź wpłynąć na pojawienie się nadwrażliwości. Sodę oczyszczoną można stosować tylko raz na pół roku.

Równie skuteczne w wybielaniu zębów okazują się niektóre owoce. Z truskawek można przygotować specjalną papkę, która dzięki dużemu stężeniu kwasu jabłkowego delikatnie usuwa przebarwienia. Można także wykorzystać banany. Skórka tych owoców zawiera wiele bardzo wartościowych składników, które niwelują kamień oraz hamują powstawanie próchnicy. Po umyciu zębów należy nią polerować zęby przez 2 minuty. Proces należy powtarzać 2 razy na dobę przez kilkanaście dni. Zęby wybiela również sok z cytryny, jednak zawarte w nim kwasy mogą powodować osłabienie szkliwa, co prowadzi do próchnicy.

Czytaj więcej na:

https://zdrowie.tvn.pl/a/wybielanie-zebow-czynniki-sposoby-zalecenia-i-przeciwwskazania?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste